AP seçimi öncesi çarpıcı anket: Avrupa’da yaşayanlar için en büyük sorun bu

  • Haber7 – ÖZEL

Avrupa Birliği ülkelerinin siyasi seyrine yön verecek parlamenterlerin oylandığı Avrupa Parlamentosu seçimleri başladı. Yaklaşık 373 milyon seçmen, önümüzdeki 5 yıl için 720 Avrupa Parlamentosu üyesini seçmek üzere 6-9 Haziran tarihlerinde sandık başına gidiyor. Avrupa ülkelerindeki iç seçimlere oranla katılımın daha düşük seviyede gerçekleştiği bilinen AP seçimlerinde seçmen tercihlerinde hangi konuların belirleyici olacağı merak konusu.

Milli İstihbarat Akademisi (MİA), konuya ilişkin “Avrupa Parlamentosu Seçimleri” Raporu yayınladı.

AVRUPA’NIN DERDİ EKONOMİ

2024 İlkbahar Eurobarometresi’ne yer verilen raporda, Avrupalı seçmenin öncelikleriyle ilgili dikkat çeken sonuçlara vurgu yapıldı.

Yapılan araştırmaya göre seçim kampanyasında öncelikli olarak tartışılması gereken konulara ilişkin görüşleri sorulan Avrupalılar en çok “yoksulluk, “ekonomi” ve “istihdam” konusunu dillendirdi.

“AB Seçmeninin Önemsediği Konular” başlıklı anket çalışmasında, seçmenin yüzde 33’ü “yoksulluk ve sosyal dışlanmayla mücadele” derken yüzde 32’si “kamu sağlığı” cevabını verdi. Katılımcıların yüzde 31’i “ekonomiye destek ve yeni istihdam yaratılması” seçeneğini işaretledi.

İşte o grafik:

BUHRANIN HABERCİSİ

MİA raporunda, en üst sıradaki dört cevabın yarısının ekonomi ile direkt ilișkili olması, Avrupa’da ekonominin iyiye gitmediğinin göstergesi olduğu belirtildi. İktisadi şartların kötü olduğu dönemlerde ekonominin seçmen davranışları üzerindeki tesirinin arttığı vurgulandı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir