Sinagog Ve Kilise Saldırısı: Ölü Sayısı 19’a Yükseldi

Rusya’ya bağlı, Dağıstan Özerk Cumhuriyeti’nin Mahaçkale şehrinde sinagog ve iki kiliseye kimliği bilinmeyen kişiler tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Rusya soruşturma komitesi saldırı sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 19’a yükseldiğini açıkladı.

Dağıstan İçişleri Bakanı Melikov, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, Mahaçkale ve Derbent şehirlerindeki bir polis noktası, sinagog ve iki kilisenin hedef alındığı saldırıların “terör saldırısı” olduğunu belirtti.

Melikov, saldırıların arkasında kimlerin olduğunu ve amaçlarını bildiklerini dile getirerek, “Savaş evimize geldi” dedi. Dağıstan polisinin saldırıları düzenleyenlere karşı koymaya çalıştığını vurgulayan Melikov, “Silahlarıyla Dağıstan’daki barışı ve huzuru koruyorlardı. Saldırılarda bir papazın da aralarında bulunduğu bazı siviller hayatını kaybetti” diye konuştu.

SALDIRIYI DÜZENLEYEN 6 KİŞİ YAKALANDI

Melikov, ayrıca saldırıları düzenleyen 6 militanın etkisiz hale getirildiğini belirtti. Dış güçler tarafından hazırlanan oyunların ve terör hücrelerinin tespit edilmesi için çalışmaların sürdüğünü ifade etti ve durumun devlet kurumları tarafından kontrol altında olduğunu vurguladı.

Rusya Soruşturma Komitesi de yaptığı açıklamada, saldırıların terör eylemi olarak değerlendirildiğini ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını belirtti. Derbent’teki sinagogda çıkan yangının da söndürüldüğü açıklandı.

Dün yapılan açıklamalarda, saldırılarda 7 polis ve bir papazın hayatını kaybettiği ve saldırganlardan 4’ünün öldürüldüğü bilgisi paylaşılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir